Bebek Evleri Üzerinden Mimarlığı Okumak

İÇ MİMARLIK

Bebek Evleri Üzerinden Mimarlığı Okumak

Washington DC Ulusal Yapı Müzesi’nde yeni bir sergi kapsamında, İngiliz mimarlık tarihi bebek evleri tasarımları ile incelendi. İngiliz mimarisinin 300yıllık tarihini inceleyen küçük ölçekli maket tasarımları ile sadece dışcephe değil;  dönemlerin içmekan tasarımları, ürün tasarımları, moda tercihleri gibi birçok detaya da yer verildi.

amy_miles_1890s_drawing_room

Kronolojik olarak yapılan bebek evlerini sadece konut değil; pansiyon, savaş konseyi, banliyö vs. gibi birçok farklı yapı ve iç mekanı içeriyor. Serginin küratörlerine göre, “Serginin amacı ziyaretçileri, değişen günlük hayatımız ve aile ilişkilerimizi tarih boyunca gösterecek bir yolculuğa çıkarmak.”

Sergiyi kurgulayan tasarımcıların mimari değişime ek olarak göstermek istedikleri ise evlerin içinde yaşananlar. Tasarımcılara göre her evin içinde aşk, kavga, merhamet, siyaset gibi kavramlar olmazsa olmaz; bu kavramlardan bazıları daha baskın bazılarının etkisi ise çok az görülüyor, tasarımcılar bebek evlerindeki renk tercihleri, doku, maketlerin hareketleri gibi detaylar ile de evlerin duygularını görülebilir hale getirmeyi amaçlamışlar.

Sergideki bazı bebek evleri tasarımları, tasarımcılar tarafından kurgulanırken bazıları da çeşitli koleksiyoner veya müzeden ödünç alınarak hazırlanmıştır.