Salon ve Yaşam alanı tasarımları hakkında

İÇ MİMARLIK

Salon ve Yaşam alanı tasarımları hakkında

Oturma grupları, koltuklar, kanepeler, berjerler, yemek masa ve sandalyeleri, TV ünitesi,  kitaplık, sehpalar gibi ‘Salon Mobilyaları’nın mekan tasarımındaki önemi konusunda neler söylersiniz?
 
Yukarıda bahsedilen tüm hareketli salon mobilyaları bütünü ve gerekliliği oluşturan tasarımda yerini bulan kullanım ihtiyacı duyulan ürünlerdir. Bu bahsi geçen tüm bu mobilyaları salonumuza sıkı sıkıya eklemek demek olmuyor. Mekanımız ölçülerine göre gerek minimum gerek maksimum ölçülerde aile bireylerinin sayısına göre dizayn edilmelidir.

Salon mobilyaları tercihinizde belirleyici olan nedir? Bu tür ürünlere yönelik yaptığınız tercihlerde izlediğiniz yöntemler neler? Seçim yaparken nelere dikkat edersiniz?
Salon mobilyaları için yapılan tasarımlarımızda en belirleyici unsur, mekanın diğer alanları ile olan uyumu ve genel olarak tasarımı devamlılığını sağlamak olarak düşünürüz. Salon mobilyaların tasarımlarını oluştururken dikkat etmemiz gereken iki ana unsur olduğunu düşünerek ilerleriz.
Bu iki ana unsurun birincisi, salonun dekoratif açıdan iyi değerlendirilmesi gerektiğidir. Salon alanları, evimizin yaşam alanı olduğu kadar ‘da aynı zamanda evimizin vitrini olarak kabul etmemiz gerekir. Bizler bu vitrini müşterilerimiz ruh ve zevk ahengini yansıtacak materyaller ( renkler, aydınlatma, tamamlayıcı dekorlar) ile tamamlamaya ve gerekliliğin dışındaki tüm malzemelerden kaçınarak alan için tam bir ahenk oluşturmaya çalışırız.
İkinci unsur olarak düşündüğümüz konu ise salon için uygun yaşam alanı oluşturmaktır. Salonumuzun yaşam alanı olarak kendi kendine yetmesi gerekir. Genel kullanımda ihtiyaç olan tüm gereklilikler (sehpalar, sandalyeler. vb) mobilyalar mekanın içerisinde bulunmalı, gerekliliğinde diğer mekanlardan temin edilmemesi gerektiğidir. Salon koltuk grupları salon için en değerli ve dikkat edilmesi gereken malzemelerdir. Özel olarak tasarımını yaptığımız projelerimiz için biz, standart ürünler veya genel piyasa ürünleri kullanmaktan kaçınırız. Kişiye ve mekanın ölçüleri, tasarımı, tamamlayıcılığı konusunda değerleri not alıp bu doğrultuda özel tasarımlar oluşturup bu ürünlerin imalatının yapılmasını sağlarız. Genel kanı olarak bilinen süngeri sert olsun, yanmaz veya leke tutmayan kumaş istiyoruz ama… diye biten kısıtlı ve eksik bilgiler ile gelen talepleri gerekli bilgi ve tecrübelerimizi yansıtarak olması gereken renk ve modellerde iskelet, sünger ve kumaş alternatifleri sunmaktayız. Bu çalışmalar bizler ve hizmet verdiğimiz müşteriler için en iyisini sunmak ve gereken hizmeti bilinçlenerek aldığı huzurunu oluşturmaktadır.
Salon mobilyalarının iç mekanda yarattığı etki konusunda neler söylersiniz?
Salonumuz bizim yaşam alanımız olduğu kadar dışa bakan yüzümüzdür. Genel kullanıcı olarak salonumuzu kendi yaşam alanımız olsada, konuklarımız için iyi bir sunum ve yaşam alanı olmalıdır. Konuklar için mekanımızda hareketliliği sağlayabilecek bazı alanlar mevcuttur. Bunlar misafir odalarımız, wc ve banyodur. bu alanlarda genel tasarımın devamlılığı esas olmalıdır. Salon mobilyaları seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerek bazı unsur ise renk kombinasyonu oluşturmaktır. Biz Türk’ler, özellikle bayanlar, genel bir tasarımcı havasındadır. koltuklarımız mor ise duvarımızı lila rengine boyatmak, veya aynı renklerde halı seçip tasarımı tamamladığımıza inanırız. Bizler bunun yanlış bir kanı olduğu düşüncesindeyiz. Her ürünün ayrı olarak değerlendirilmesi ve gel tasarımı oluşturması isteriz.

Bu tür ürünlerin mekanla kuracağı ilişki nasıl olmalı? Mekana neler katmalı? Sizler bu tür ürünlerin kullanımında neyi hedeflersiniz?

Salon mobilyaları için yapılan tasarımlarda genel ahengin içerinde bazı yaramazlık yapan ve dikkat çeken renkler olmalı bunlar çok iyi kurgulanmış zıtlık oluşturmayan değerlerde verilmeli, aynı zamanda kullanım amacı oluşan ince düşünülmüş ilave aksesuarlar bulunmalı, gazetelik, laptop sehpası, bazı hareketli mobilyalar ve aydınlatmalar gibi. Zarif tasarım aksesuarlar özellikler aydınlatma ürünleri kullanmak sevdiğimiz tasarım değerleridir.
Pazarda bu ürünlere yönelik çok fazla alternatif görmek mümkün. Piyasada sunulan bu ürünler sizlerin beklentilerini karşılıyor mu?
Hazır ürünler genel amaçlı tasarlanmış olup, imalat detaylarına dikkat edilmemiş sadece pazar ihtiyacını karşılayan ürünlerdir. Son kullanıcılar, artık her yarde bu tarz hazır ürünleri çok kolay bulup zengin renk ve tasarım alternatifleri içerisinde albenisi oluşturulmuş maliyetinin çok üzerinde marka adı altında değerlendirmekte ve kıyaslamaktadır. Özel olarak imal edilen ürünler hem mekanınıza hemde bizlere çok daha iyi tasarımlar ve kullanış rahatlığı sağlamaktadır. Fiyat değerlendirmesi olarak piyasa ürünleri ile gerek aynı terazide veya bir kaç puan üzerinde olabiliyor, iyi analiz edip değerlendirmek gerekir.
A1 İç Mimarlık / Salih YURDUSEVEN